google plus   twitter    facebook  meditime bina

Varis

Yüzeysel toplardamarların uzayıp büklümlü genişlemiş hale gelmesi varis olarak tanımlanmaktadır. Kanı kalbe geri taşıyan damarlar toplardamar olarak adlandırılır. Bu damarlar kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar içerirler. Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı basınç bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek geriye doğru kaçaklara sebep olurlar. Sonuçta bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişler, uzar ve büklümlü bir görüntü ile varisler oluşur.

varis

Varis Neden Oluşur ?

Ailevi yatkınlık
Annesinde yada babasında varis olan bir kişide en sık varis sebebi olan kapakcık bozukluğu görülme ihtimali % 95 tir.Kapakcık bozukluğu diğer varis sebepleriyle birleşince varis ortaya çıkar.Ailesinde varis olan bir kişide varis görülme ihtimali % 70 tir.
Sebebi çok açık olmamakla birlikte son zamanlarda yapılan ileri teknik araştırmalarda varis olan hastaların damar cidar ve kapakcıklarında bakır elemntinin normalden daha düşük olduğu tesbit edilmiştir.

Yaşam tarzı (Meslek, hareketsiz yaşam)
Tek başına etken olma ihtimali zayıftır.Bacaklar daha aşağıdan gelen kirli kanı adım attıkça kasların kasılarak yaptığı hareketle kalp gibi yukarı doğru pompalar.Diğer nedenlerle birliktede olsada dar alanda hareketsiz bir şekilde ayakta durmayı gerektiren berberlik, cerrahlık,öğretmenlik gibi mesleklerde bacaklar pompa görevini yapamadığından varis daha sık rastlanmaktadır.Meslek dışında ayrıca daha çok dinlenmeyi seven, yürümeyen,saatlerce televizyon izleyen sahıslarda varis olma ihtimali daha yüksektir.

Cinsiyet
Kadınlarda varis görülme sıklığı erkeklerden 5 kat daha fazladır bunun nedenleri:
Kadının doğasında olan östrojen, Doğum kontrolü amacıyla alınan östrojen,
Hamilelik süresince bacaklardan dönen damarlara uygulanan basınç, Doğum eylemi anında uygulanan yüksek basınçtır.
Çok sayıda doğum

Şişmanlık
Aşırı kilo toplar damar kanının geri dönüşünü güçleştirdiğinden şişmanlarda varis daha sık görülmektedir.Ciltaltı yağ dokusunun fazla olması sebebiyle daha zor teşhis edilir.

Kabızlık
Kronik kabızlık hergün ıkınarak bacakların toplar damarlarına uygulanan basıncı artırır. Uygulanan basınç damar duvarını zamanla zayıflatarak varis oluşumuna sebep olabilir.

İleri yaş
Yıllar geçtikçe bütün dokular yıpranarak sağlamlığını yitirir, yaşın getirdiği hareketsizlikte eklendiğinde varis görülme sıklığı artar.70 yaşında bir kadında kalın veya ince varis görülme ihtimali % 100 yakındır.

İlaç Kullanımı
Doğum kontrolü ve menopozda uygulanan hormon tedavisinde kullanılan östrojenin damar duvarında oluşturduğu zayıflama varise sebep olabilir.

Doğumsal varisler
Primer varis te denir sebebi çok açık olmamakla birlikte daha çok damar duvarının elastikiyetinin azalması,toplar damarı basınçtan koruyan kapakcıkların yokluğu veya yetersizliği sebep olarak gösterilir.Primer varisler daha çok diz ve daha aşağıda oluşur.

Nasıl Tanı Konulur ?
Özellikle ailesinde varis hastalığı olan bireyler ailesel yatkınlık sebebiyle öneriler konusunda daha dikkatli olmalıdırlar. Varis hastalığından korunmak veya var olan varisin ilerlemesini önlemek için:
Uzun süreli yolculuk çalışma gibi durumlarda molalar iyi değerlendirilmeli kısa sürede olsa yürüyüş veya egzersiz yapılmalı
Mola verilemiyorsa sık sık bacak kaslarını çalıştıracak hareketler yapılmalı
Kaplıca,sauna ve hamam gibi sıcak ortamlarda uzun kalınmamalı
Hareketli hayat tercih edilmeli ileri yaş bile olsa yürüyüş rutin yapılmalı
Aşırı kilolar azaltılmalı
Bacakların üst kısmını daha çok sıkan çorap pantolon gibi giysiler giyilmemeli
Özellikle belirgin varisleri olanlar ve gebeler uygun ölçülerde varis çorabı giymeli

Tedavisi nedir ?