google plus   twitter    facebook  meditime bina

Laparoskopik Kolesistektomi

Laparoskopik Kolesistektomi

Safra kesesi, karaciğerin alt tarafında ortalama uzunluğu 10 santimetre, genişliği 3 santimetre olan küçük, kese biçiminde bir organdır. Safra sıvısını depolamakla görevlidir ve yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olur.

Safra kesesinde çeşitli hastalıklar görülmektedir. Bunlar arasında en sık görüleni safra kesesi taşlarıdır. Ayrıca; safra kesesifonksiyon bozuklukları, safra kesesi poliplerive safra kesesi kanserleri gibi hastalıklar dasayılabilir.

Safra kesesi taşları daha çok; orta yaş ve üzerinde, bayanlarda, şişmanlarda, ailesinde taş olanlarda görülür. Genç yaştakilerde görülürse kişinin kan hastalıkları yönündenincelenmesi gerekir.

Genel olarak, mide hastalıklarında rastlananşikayetler görülür. En önemli belirtileri; hazımsızlık,şişkinlik, gaz, bazı yiyeceklerin (kızartmaların,yağlı yiyecekler, kuruyemiş, baklagiller, çiğ meyveve sebzeler gibi) dokunması ve karnın sağ üsttarafında, yemeklerden 2-3 saat sonra ortayaçıkan ve sırta vuran şiddetli ağrılardır.

Safra kesesinde taş tespit edilmiş ise kesintedavisi ameliyattır. Sadece, hastaya ve taşınbüyüklüğüne göre ameliyatın zamanı değişir.Taşların küçük olması yemek sonrası safra çıkışınıtıkayabileceğinden şiddetli ağrı, bulantı ve kusmalarasebep olabilir. Hatta taşların ana safra yolunutıkaması ile bir günde tedavi olabilecek basit birsorun tedavisi daha zor bir hal alacaktır.Taş tek ve büyükse, düşme ihtimali olmadığındanhemen ameliyat gerekmeyebilir. Fakat taş keseyiiltihaplandırarak üşüme, titreme, yüksek ateş, ağrı,bulantı, kusma, kusma gibi şikayetleri ortayaçıkarabilir ve uzun süreli tahriş kese içinde kansergelişimine zemin hazırlayabilir. Bu nedenle keseiçinde taş tespit edildiğinde, uygun bir zamanbelirleyerek laparoskopi yöntemi ile kese alınmalıdır.

Safra kesesi olduğu şüphelenilen bir hastaya, açkarnına yaptırılacak üst batın ultrasonografisiile kolayca teşhis konulur.

Halk arasında, kansız ameliyat veya kapalıameliyat olarak bilinen laparoskopi, karınboşluğunu endoskopik yolla incelenmesidir.Göbek altından yerleştirilen özel bir iğne ilekarın içine karbondioksit gazı verilerek rahatbir çalışma alanı oluşturulur.Daha sonra gereken sayıda (2-4)girişnoktalarından ‘trokar’ adı verilen değişikçaptaki (5-10mm) kanallar karın duvarınayerleştirilir. Bu kanallar yardımı ile görüntüyüsağlayan teleskop ve diğer yardımcı aletleroperasyon bölgesine ulaştırılır.Daha sonra görüntü monitöre aktarılarakoperasyon gerçekleştirilir.

Safra kesesi tedavisinin laparoskopik ameliyatile hızlı iyileşmesi nedeniyle sosyal hayatıdaha az etkilemekte ve iş kaybını önlemektedir.Böylece laparoskopi; ameliyat korkusu olanhastalara önemli bir alternatif olmaktadır.

Safra kesesi taşı tedavisi, açık ya da kapalı(laparoskopik) ameliyatla kesenin alınmasıdır.Safra kesesinin alınması yaşamsal bir sorunoluşturmaz. Karaciğerin ürettiği safra, operasyon sonrası direkt bağırsağa akıtılır.

Hasta 1 gün içinde taburcu edilmektedir.
Klasik yönteme göre oluşan yara çok daha küçüktür.
Hastanın iyileşme süreci çok kısadır.
Karın açılmadığı için ameliyat sonrası ağrı daha azolmaktadır.
Günlük aktiviteyi yeniden kazanma süresi kısadır.
Hasta, ameliyat sonrası 5-6 saat içinde yemekyiyebilmektedir.
Hasta,1 gün sonra rahat rahat gezebilmektedir.