google plus   twitter    facebook  meditime bina

Diz Artroskopisi

Diz Artroskopisi

Diz Artroskopisi

Artroskopi, ortopedide en sık yapılan cerrahi prosedürdür. Küçük bir kamera ile eklem içi dokular değerlendirilir. Bu yöntem hekime çok açık ve net bilgi verir. Teşhis ve tedavide çok faydalıdır.
Teknik olarak yüksek çözünürlüklü bir kamera ve monitör kullanılır. Bunlar ve diğer yardımcı enstrümanlar artroskopi denilen sistemi oluşturur ve diz problemlerinin tedavisinde çok efektiftir. Amerikada her yıl 4 milyon insana artroskopi yapılmaktadır.

Tanımlama

Artroskopi diz kapağı kenarından çok küçük bir giriş ile yapılır. Hekim diz içine bu küçük girişten kamera yerleştirir ve televizyon monitöründen görüntü alır ve bu ekrandan diziçi tüm anatomik yapılar (menüsküs, ön çapraz bağ, arka çapraz bağ, eklem yüzeyleri vs tüm yapılar) çok detaylı incelenir.

Hekim bu sistem ile tüm hasarlı yapıları tamir edebilir ve ortadan kaldırabilir. Bu işlemler için diz kapağının diğer yanından ikinci bir küçük giriş hazırlar.

Artroskopiye Hazırlık
Artroskopiye karar verildiyse hekim öncelikle hastayı genel sağlık yönünden değerlendirip anesteziye hazırlık yapar. Ameliyat öncesi hekiminize mevcut sistemik hastalıklarınız ve kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi vermelisiniz.
Artroskopi öncesi rutin olarak, hekiminiz kan değerlerini görmek için kan tetkiki ve kalp grafileri yaptırmak isteyecektir.

Hastanede Kalış Süresi
Tüm artroskopik diz cerrahileri, günübirlik ayaktan hastalardır. Hastalar genellikle aynı gün taburcu olabilmekte veya bir gece hastanede kalabilmektedir.

Hastaneye Geliş
Genellikle ameliyat sabahı hastaneye gelinir ve gecesinden herhangi bir şey yenilip içilmez.

Diz Artroskopisi

Anestezi
Eğer bu sizin ilk ameliyatınızsa anestezi ekibi sizinle konuşacaktır. Genellikle bu ameliyatta bölgesel (spinal-bel altı) anestezi uygulanmakta olup nadiren genel anestezi kullanılır. Fakat sizin için en uygun yönteme anestezi doktoru karar verecektir. Bel altı ameliyatlarda hasta uyanık olduğundan, ameliyatını monitörden izleme imkânı bulacaktır.

Cerrahi Prosedür
Hekim anestezi altında dizinize turnike uyguladıktan sonra diz bölgesini steril solüsyonlarla temizler. Diz kapağınızın alt dış kenarında çok küçük bir kesi ile diz içine kamera yerleştirir.

Bu kamera ile tüm yapılar değerlendirilir ve bir problem varsa diz kapağının alt ve iç kenarından ikinci bir küçük giriş ile mini enstrümanlar kullanarak tamir ve tedavilerini gerçekleştirir. Bu enstrümanlar; makas çeşitleri, motorize tıraşlama makinesi, lazer vs… gibi işleme göre çok çeşitlidir.

Artroskopi en sık şu tedaviler için kullanılır;

• Yırtık menüsküslerin tamir ve ortadan kaldırılması
• Yırtık ön çapraz bağ tamirleri
• Hasarlı eklem kıkırdak tıraşlamaları ve kıkırdak nakilleri
• Eklem içi serbest kıkırdak ve kemik parçalarının alınması
• İltihabi sinavial dokuların ortadan kaldırılması
• Gergin bağların gevşetilmesi vs…

Ameliyat Sonrası İyileşme Dönemi
Bu ameliyat kapalı bir ameliyattır ve açık diz ameliyatlarına göre iyileşme hızlıdır. Uyumlu hastalarda ise çok hızlıdır. Eve dönüşte hekiminizin size verdiği öneriler uymak çok önemlidir.